Týchto 6 vecí doma nezabudni, ak sa chystáš kempovať

27.05.2019

Týchto 6 vecí doma nezabudni, ak sa chystáš kempovať

Leto sa blíži, noci sa otepľujú a je tu ideálny čas na prespávačku v prírode. Chystáš sa kempovať a pomaly si píšeš zoznam vecí? Okrem jedla a vody by si mal myslieť na 6 dôležitých vecí, bez ktorých sa na výlete neobídeš. Ktoré to sú?

1. Stan alebo hamaka

Zabudnúť si doma stan alebo hamaku by ťa mohlo v noci v lese “zabolieť”. Preto sa pred odchodom ubezpeč, či máš svoj prenosný nocľah so sebou. Voľba medzi stanom alebo hamakou je na tebe. Obe majú svoje pre a proti. Ak nechceš na túre nosiť zbytočné kilá, odporúčame skôr hamaku. Výhoda hamaky je jej spratnosť, rýchle rozloženie a zloženie. Podľa počasia sú vhodným doplnkom k hamake aj celta a napínacie lano.

2. Spacák

Či už spíš v stane, alebo si hovieš v hamake, určite by si nerád drkotal zubami počas chladnej noci. Hamaka je síce “posteľ”, no ani v tej nespíš bez “periny”. Tou perinou je spací vak. Spacák si vyberáme podľa ročného obdobia a vonkajšej teploty. Spacák by mal byť čo najkompaktnejší a čo najľahší.

3. Turistická obuv

Dobrá turistická obuv je základom pohodovej turistiky. Voľbe obuvi venuj zvláštnu pozornosť! Obuv vyberaj podľa náročnosti terénu a počasia, ale doporučujeme, aby tvoja turistická obuv do lesa nebola nižšia, ako členková. Či už v lese zmokneš, alebo nedajbože zablúdiš, nohy majú byť v suchu a bezpečí, lebo ťa musia doniesť domov.

4. Nepremok

Nie je vylúčené, že ťa v lese prepadne dážď aj keď to počasie nepredpovedá. Buď pripravený a nenechaj sa zaskočiť. Pribaľ si so sebou nepremokavé oblečenie ako pršiplášť, Gore-Tex alebo pončo, ktoré ťa ochráni pred lejakom. Ak zmokneš a nemáš náhradné suché oblečenie, mohla by sa tvoja kempovačka predčasne skončiť.

5. Oblečenie

Aj keď je cez deň horúco, v noci sa v lese ochladí viac ako v meste. Preto si nezabudni zabaliť aj teplú bundu či blúzu, tričko, dlhé nohavice a ponožky. Náhradné oblečenie je nutnosť na akejkoľvek turistike či horskom pochode. Čisté, suché a teplé oblečenie oceníš počas chladných večerov, no najmä keď sa budeš musieť pri ohni sušiť po daždivej túre.

6. Svetlo

Mysli na to, že v lese je väčšia tma ako v meste. Preto si nezabudni zobrať baterku alebo čelovku, ktoré ti budú svietiť pod nohy, pomôžu ti pri rozkladaní stanu alebo ti posvietia pri zakladaní ohňa. Z vlastnej skúsenosti odporúčame skôr čelovku, ktorú si dáš na hlavu a budeš mať voľné ruky. Avšak s baterkou sa lepšie straší kamošov ;-)

Určite sme toho spomenuli dosť, ale buď si istý, že takto vybavený zvládneš väčšinu situácií. Popri spomenutých veciach potrebuješ toho zobrať ešte istotne viac - podľa vlastných potrieb a účelu cesty. Už len si zvoliť ten správny batoh.

Prajeme veľa príjemných zážitkov z výletov a kempovačiek.

Vytvorené systémom www.webareal.sk

NmZiZTRlOW