5 dní v divočine (+video)

06.09.2020

5 dní v divočine (+video)

Vybrali sme sa na 5 dní do lesa kde sme aj prespávali. Ak ťa zaujíma ako prebiehala naša cesta, prečítaj si článok alebo si pozri video...

Na prelome apríla a mája sme sa s partiou známych vybrali na túru v pohorí Javorníky. Javorníky sú pohorie, ktoré tvorí na západe časť štátnej hranice medzi Slovenskom a Českom. Sú geomorfologickým celkom Slovensko-moravských Karpát.

Začali sme v obci Dešná, odkiaľ sme sa vybrali najprv cestou po doline a neskôr sme odbočili smerom k českým hraniciam a zamierili sme k vrcholu Kyčera (804 m n.m.). Išli sme lesom a lesnými cestami, až sme došli na hrebeň. Tu sme našli malý ranč, kde česká rodina žije väčšiu časť roka. Chovajú tam kone a organizujú zážitkové pobyty, ktorých súčasťou je aj spanie v jurte, ktorú tam majú postavenú. Keď sme si tam všetko poobzerali, pobrali sme sa na noc kúsok pod hrebeň. Mojou výbavou na tento bivak bola hamaka, penová karimatka, letný spacák celta, ktorú som nechal v batohu keďže nehlásili žiadne zrážky.

Ráno bolo príjemné, prebudilo nás svitanie a hlasný spev vtáctva. Takýto hlasný spev rôznych druhov vtákov som ešte ráno v lese nezažil. Po raňajkách sme sa zbalili a vybrali sme sa po hranici na vrchol Makyta (923 m n.m.), kde sme si oddýchli. Po oddychu a obede sme sa vybrali ďalej smerom na Papajske sedlo (691 m n.m.), neďaleko ktorého sme si našli miesto na bivak. Tu sme plánovali stráviť dve noci.

  

Tretí deň sme sa vybrali na prechádzky po okolí, aby sme si obzreli okolitú prírodu. Na obed sme zamierili do reštaurácie a horského hotela Portáš, kde sme sa výborne najedli a nadviazali sme spojenie so svetom. Po výbornom obede sme sa po červenej turistickej trase vrátili na miesto nášho bivaku.

Štvrtý deň sme sa ráno zbalili, doplnili sme zásoby vody a pokračovali sme ďalej. Vybrali sme sa ďalej po turistickej značke a neskôr sme si pod hrebeňom rozložili bivak. Podvečer sme sa vybrali na nákupy do českej dedinky Zdechlov, kde sme si kúpili zopár rožkov a keksík a pozreli sme si leva chovaného v zajatí, ktorého bolo vidno od cesty. (Osud tohto leva bol smutný, keďže bol držaný v zajatí aj s levicou, no skončilo to ešte horšie a to hlavne pre majiteľa a to asi rok po našej návšteve tejto dedinky...) Po nákupe sme sa vrátili späť na miesto nášho bivaku, kde sme strávili noc. Podvečer bolo dosť veterno až vytrhávalo kolíky, ktoré mi držali celtu. Noc však bola príjemná a veľmi teplá.

Piaty deň ráno sme si zbalili všetky veci a pobrali sme sa na našu konečnú cestu. Našu cestu sme ukončili na vlakovej stanici v českej obci Horní Lideč. Pokračovali sme vlakom, do ktorého sme skoro nestihli nastúpiť, keďže sme išli na náhodu a nemali sme naplánované žiadne presné časy. 

Na tomto 5 dňovom tripe sme mali výborné počasie a pozreli sme si pekné prostredie pohoria Javorníky. Túto trasu odporúčam všetkým, ktorí chcú stráviť viac nocí v prírode. Nie je to veľmi náročné, okolie je krásne a pohodlie ešte zvyšujú dve horské chaty na hrebeni.

Pozrite si video z tripu...

Vytvorené systémom www.webareal.sk

NTdlMjliYj